Čo viete o bowlingu? Hráč v ňom vrhá guľu po dráhe za účelom zhodiť kolky, niektorí možno ešte poznajú pojmy frame, spare, strike. Vedeli ste však, že korene bowlingu siahajú až do čias starovekého Egypta a Rímskej ríše, kedy sa hrala hra podobná tejto? Dnes sa už tento šport hrá po celom svete a patrí k najpopulárnejším voľnočasovým aktivitám. V tomto článku si povieme zaujímavosti o bowlingu, ktorými môžete ohúriť kamarátov pri ďalšej hre.
Zaujímavosti o bowlingu
- Najúspešnejším hráčom bowlingu je Walter Ray Williams, Jr. Je držiteľom viacerých rekordov, má najviac titulov na profesionálnom okruhu (47), sedemkrát sa stal hráčom roka PBA (Profesionálna bowlingová asociácia) a v roku 1993 odohral v sezóne neuveriteľných 1300 hier.
- Guinnessov svetový rekord v najväčšom počte bowlingových dráh (116) drží Inazawa Grand Bowling Centre v Japonsku.
- Začiatkom 20. storočia sa bowlingové gule vyrábali z dreva, neskôr z hrubej gumy. Polyesterové vlákna sa začali používať až koncom 50. rokov toho istého storočia, dnes sa gule vyrábajú z kombinácie živice, polyesteru, polyuretánu, ktorá je ošetrená špeciálnym lakom.
- Medzi rokmi 1960 a 1972 bolo v Japonsku sprevádzkovaných viac než 120 000 bowlingových dráh. Toto obdobie sa v krajine nazýva aj bowling boom.
- V počiatkoch tejto hry mali ženy zákaz zúčastňovať sa na turnajoch. Povolené to majú od roku 1917, no až v roku 2010 sa prvej žene (Kelly Kulicková) podarilo vyhrať profi-turnaj.
- V meste Reno, v americkej Nevade majú celý bowlingový štadión. Nie centrum, ale obrovský štadión.
- Bowling hrá dôležitú úlohu vo viacerých filmoch, napríklad v komédiách Big Lebowski či Králi bowlingu. Objavil sa aj v seriáloch Simpsonovci a Ženatý so záväzkami.
- V televízii sa bowling prvýkrát objavil až v 50. rokoch 20. storočia.
- Do tej istej dekády sa na opätovné postavenie kolkov využívali tzv. pin boys, teda väčšinou mladší chlapci, ktorých náplňou práce bolo zoradiť popadané figúrky. V polovici 20. storočia ich však začali vytláčať stroje, ktoré to zvládnu automaticky.
- Bowling sa vo všeobecnosti považuje za zdravú, no nenáročnú pohybovú aktivitu, vhodnú aj pre seniorov. Dvíhajú sa pri ňom závažia a telo sa naťahuje, no pri rozumnom hraní nehrozí úraz.